Ostrowskie Towarzystwo Naukowe
zaprasza na 73. wykład z cyklu
„Forum Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego”:
prof. UAM dr hab. Anita Stefańska
Transformacyjna moc teatru terapeutycznego
Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim
ul. Raszkowska 21, Ostrów Wlkp.
15 grudnia 2023 r. (piątek), o godzinie 18.00
Wstęp wolny
O prelegentce:
pedagog, profesor na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Certyfikowany arteterapeuta, edukatorka i animatorka polskiego i międzynarodowego ruchu arteterapii. Autorka 2 monografii i ponad 50 artykułów naukowych, redaktorka prac zbiorowych.
Współzałożycielka i Prezeska Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich KAJROS, członkini North American Drama Therapy Association (NADTA),
Autorka i realizatorka sesji pt. Teatr podążający za osobą w ramach projektu „Więcej niż teatr” Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, w ramach obchodów „Wrocław 2016. Europejska Stolica Kultury”.
W 2017 roku na wniosek Zarządu ECArTE pełniła funkcję konsultantka merytoryczna w zespole ekspertów przygotowujących 14. Europejską Konferencję ECArTE pod hasłem Traditions in Transition – New Articulatons in The Arts Therapies, która odbyła się w Krakowie w 2017r.
W roku 2019 otrzymała osobiste zaproszenie od Drugiej Damy Stanów Zjednoczonych, Pani Karen Pence, do Rezydencji Ambasadora USA w Warszawie na Międzynarodową Sesję dotyczą Arteterapii w Polsce (The International Listening Session on Art Therapy in Poland, the event with The Second Lady of the United States Mrs. Karen Pence in Ambassador’s Residence in Warsaw).
O wykładzie:
Kiedy teatr wykracza poza tradycyjny artystyczny wymiar, czyli o włączaniu sztuki w aktywności, które mają na celu przywrócić aktorom całościową wizję siebie i świata, a także o podmiotowości w działaniach.
Dramaterapia i teatroterapia – czyli od teatru jako zjawiska artystycznego i estetycznego do teatru traktowanego jako zjawisko psychologiczne i miejsce realizacji potrzeb pozaartystycznych.
Jak można wykorzystać zabawę jako interwencję terapeutyczną, czyli o obliczach teatroterapii postrzeganej w rehabilitacji zdrowia psychicznego jako nowa metoda pracy terapeutycznej i artystycznej i jako miejsce wspólnoty, gdzie życie i sztuka splatają się ze sobą.
Kiedy teatroterapia staje się drogą wyjścia z izolacji, czyli o wykorzystaniu aktorstwa w procesie terapii rozwoju osobistego i społecznego uczestników warsztatów teatroterapii.
Kto praktykuje teatr terapeutyczny i co jest najtrudniejsze w byciu terapeutą?
Teatr terapeutyczny i dobre samopoczucie.