Wykład: „(Geo)poetyka marzeń. Biografie pokolenia stanu wojennego jako (nie)dokończone opowieści”

Wykład: „(Geo)poetyka marzeń. Biografie pokolenia stanu wojennego jako (nie)dokończone opowieści”

W piątek 26 listopada 2021 roku odbyło się 62 spotkanie Forum Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego. Prelekcję na temat (Geo)poetyka marzeń. Biografie pokolenia stanu wojennego jako (nie)dokończone opowieści wygłosiła profesor UJD dr hab. Małgorzata Piasecka.

Prelegentka zaprezentowała ciekawą i oryginalną metodę analizowania dawnych marzeń młodych ludzi, rekonstruowanych po latach w trakcie wywiadów i ankiet. Składają się na nią między innymi narzędzia zaczerpnięte z narratywizmu (marzenia jako opowieści) oraz geopoetyki (marzenia jako opowieści zlokalizowane). Pozwoliło to wyjść w charakterystyce marzeń poza tradycyjny kontekst psychologii i badań socjologicznych.
Niezwykle ciekawy był kontekst historyczny badań, dla których punktem wyjścia była niedokończona studniówka w jednym z częstochowskich liceów w styczniu 1982 roku, przerwana z powodu godziny milicyjnej i dokończona po latach w 2015 roku. Ten fakt stanowi rodzaj wspólnego doświadczenia pozwalającego rozpatrywać dawne młodzieńcze marzenia jako zjawisko pokoleniowe i reprezentatywne.
W zaproponowanym przez Prelegentkę sposobie analizowania marzeń pokolenia stanu wojennego warto dostrzec naukową analizę zjawiska z przeszłości wolną od społecznych emocji związanych z tamtymi wydarzeniami, zwłaszcza że niedługo minie od nich 40 lat.

 

Zdjęcia: Adam Ćwiklak