Dzień Języka Ojczystego 2018 – zaproszenie

Dzień Języka Ojczystego 2018 – zaproszenie

 

Ostrowskie Towarzystwo Naukowe, a także II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Reymonta serdecznie zapraszają na Dzień Języka Ojczystego, który odbędzie się 28 lutego, w środę w godzinach od 12.00 do 15.00.

Język polski jest naszym największym dobrem narodowym i w najtrudniejszych chwilach naszej historii był najpotężniejszą bronią w walce o polską tożsamość narodową. W roku 2018,
w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, nie można zapominać o polszczyźnie, stąd wspólna inicjatywa Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego i II Liceum Ogólnokształcącego
z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Reymonta.

Dzień Języka Ojczystego  ma na celu pokazanie niezwykłego bogactwa polszczyzny, dlatego w programie znajdą się wystąpienia dialektologa, pracownika UAM, dr Błażeja Osowskiego, który przybliży mowę mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Gościem przedsięwzięcia będzie także niesłyszący aktor wrocławskiego teatru, Arkadiusz Bazak, który opowie, posługując się językiem migowym, o kulturze Głuchych. Imprezę uświetni także wizyta Aliny Werochowskiej z Muzeum Zachodniopomorskiego w Bytowie, która zapozna uczestników z językiem kaszubskim.

Dzień Języka Ojczystego spotkał się z przychylną opinią Rady Języka Polskiego i otrzymał jej honorowy patronat.

 

Oto plan Dnia Języka Ojczystego:

 28 lutego, środa,

12.00, aula II LO –  dr Błażej Osowski „Co słychać w Ostrowie, czyli gwara wokół nas.”

13.00, aula II LO – Arkadiusz Bazak „Kultura Głuchych”

14.00, aula II LO – Alina Werochowska „Kaszubski – język czy gwara?”

 

Pytania i zgłoszenia chętnych do udziału w wykładach proszę kierować na adres mailowy: justyna_zulicka@wp.pl lub pod numer telefonu 502 533 654 (po 15.00). Ilość miejsc ograniczona.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniu Języka Ojczystego

w imieniu organizatorów

dr Justyna Kociemba – Żulicka

Skip to content
%d bloggers like this: