Czy umiemy słuchać muzyki? – wykład prof. Moniki Kędziory

Czy umiemy słuchać muzyki? – wykład prof. Moniki Kędziory

Piątek, 15 grudnia 2017, godzina 18.00

Forum Synagoga, Ostrów Wielkopolski

Ostatni w tym roku, 45 już wykład w ramach Forum Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego, wygłosiła prof. Monika Kędziora, kompozytorka i wykładowczyni poznańskiej Akademii Muzycznej. Licznie zgromadzona w Forum Synagoga publiczność wysłuchała wykładu pod tytułem „Czy umiemy słuchać muzyki?”

Prelegentka na początku przypomniała potoczne i symboliczne znaczenia przypisywane poszczególnym instrumentom (np. skrzypce – kunszt, rękodzieło, duża wartość). Następnie zwięźle przedstawiła początki muzyki, akcentując mocno jej silne i wielowiekowe związki z matematyką.  Świadczą o tym kompozycje, będące efektem  kombinatoryki, rachunku liczb, symetrii. Jako przykład prof. Kędziora zaprezentowała jeden z kanonów Jana Sebastiana Bacha. Wykonanie utworu polega na tym, że jeden muzyk gra partyturę od początku do końca, a drugi – równocześnie – od końca do początku (odpowiednik literackiego palindromu). Ta forma nosi nazwę kanon-rak. Daje to możliwość wykonywania utworu w nieskończonej pętli, co odczytywane jest jako odpowiednik figury matematycznej zwanej wstęgą Möbiusa.

W trakcie ożywionej dyskusji mówiono o związkach muzyki z fizyką, przede wszystkim jednak podnoszono kwestie niskiego poziomu współczesnej edukacji muzycznej dzieci i młodzieży.

Zdjęcia: Adam Ćwiklak, Tomasz Kordon

%d bloggers like this: