Wykład dr Anny W. Brzezińskiej

Wykład dr Anny W. Brzezińskiej

Data: 9 grudnia 2016r., godz. 18.00
Miejsce: Mała Scena Ostrowskiego Centrum Kultury
Temat: Etnograf w terenie. Krajobraz kulturowy Ostrowa Wielkopolskiego i okolic.

W swoim wykładzie dr Anna Weronika Brzezińska zaprezentowała zarówno warsztat pracy współczesnego etnografa, jak i historię samej dziedziny (przywołanie poznańskich badaczy, zwłaszcza prof. W. Burszty.) Prelegentka przedstawiła cztery opowieści, które były przykładem pracy „etnografa w terenie”.  Jedną z nich była historia ślubnego zdjęcia młodej kobiety w stroju ludowym, wykonanego pod koniec lat 60., którego bohaterkę udało się kilka lat temu odnaleźć, a przy tej okazji przypomnieć obyczaje lokalne na wielkopolskiej wsi (Biskupizna, okolice Gostynia) żywe jeszcze pod koniec siódmej dekady XX wieku.
Zgromadzeni na Małej Scenie OCK mogli zobaczyć także  materiały dokumentujące wygląd podostrowskich wsi w latach 50 i 60. oraz zapoznać się z zawartością teczki, w której znajdowały się zapisy nutowe i słowa pieśni ludowych, zebrane w latach 60. przez pochodzące z Ostrowa lub okolic osoby współpracujące z pracownikami UAM.
W trakcie dyskusji udało się doprecyzować niektóre informacje dotyczące osób i miejsc z regionu ostrowskiego widocznych na zdjęciach, bardzo ciekawy był także wątek dotyczący kwestii autentyczności kultury ludowej czy raczej dzisiejszych form jej kultywowania. Warta odnotowania jest także uwaga dr Brzezińskiej dotycząca zainteresowań współczesnej etnologii, które daleko wykraczają poza dokumentowanie oraz badanie przeszłości i folkloru, a obejmują także współczesne zachowania społeczne. W podsumowaniu mówiono również o znaczeniu kultury ludowej dla polskiej tożsamości ze względu na chłopskie pochodzenie dużej części polskiego społeczeństwa.

%d bloggers like this: