Wykład dr Anity Stefańskiej

Wykład dr Anity Stefańskiej

W piatek 06 grudnia 2013 roku o godzinie 18. 00 w ramach Forum Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego w budynku synagogi przy ul. Raszkowskiej mial miejsce wyklad dr Anity Stefańskiej na temat: Innowacyjna metoda wsparcia rozwoju współczesnego człowieka, czyli czym jest arteterapia.
Dr Anita Stefańska jest pedagogiem, oligofrenopedagogim, dyplomowanym arteterapeutą. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu, jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich KAJROS oraz North American Drama Therapy Association (NADTA). Opublikowała między innymi monografię Teatroterapia jako metoda kształtowania poczucia godności u osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Dr Anita Stefańska mówiła o różnych technikach i odmianach arteterapii, w zależności od rodzaju wykorzystywanej aktywności artystycznej (teatr, plastyka, literatura itp.), o jej możliwych zastosowaniach, o leczniczych skutkach działań arteterapeutycznych. W swoim wykładzie prelegentka charakteryzowała arteterapię nie tylko jako metodę leczenia, ale również narzędzie wspomagania rozwoju człowieka wykorzystujące jego naturalny potencjał kreatywności. Mówiła także o dążeniach i aspiracjach polskich arteterapeutów (których sama prelegentka jest jednym z czołowych przedstawicieli), odwołujących się do ustaleń i pozycji arteterapii na Zachodzie.
W wykładzie nie zabrakło przykładów działań arteterapeutycznych, które prelegentka omawiała niezwykle precyzyjnie, a przede wszystkim z olbrzymim znawstwem i rzadko spotykaną pasją.
Wykład został zorganizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Leoni Autokabel Polska Sp. z o. o. oraz pomocy Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Ostrowskiego Centrum Kultury.